Ferie zimowe
„STOP przemocy – słuchaj, ja też jestem ważny”
Materiały dla Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Siemiatyczach opracowane w ramach projektu „STOP przemocy – słuchaj, ja też jestem ważny” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Siemiatyczach:
STOP przemocy -sluchaj ja tez jestem wazny. pdf
/* obrazek ze strony WWW Urzędu Miasta Siemiatycze/
Ważne terminy
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Z uwagi na zmiany w organizacji roku szkolnego przypominamy, że I semestr roku szkolnego 2020/2021 kończy się w dniu 3.01.2021 roku. Ostatnim dniem nauki jest wtorek- 22 grudnia.
Od 4.01. do 17.01.2021 r. trwają w całym kraju ferie zimowe. Mamy nadzieję, że po tym okresie spotkamy się z naszymi uczniami w szkole.
W dniach 23, 24, 28, 29, 30 oraz 31 grudnia świetlica szkolna pełni dyżur, zapewnia opiekę
w godzinach 7.00-16.30. Wyjątkiem są dni 24 i 31 grudnia, kiedy świetlica pracuje w godzinach 7.00-12.00.
Życzenia świąteczne
Wymiana zakładek ze szkołą w Słowenii
W tym roku szkolnym nasza biblioteka po raz pierwszy bierze udział w międzynarodowej akcji: „Bookmark Exchange Project”, organizowanej przez International Association of School Librarianship (Międzynarodowy Związek Bibliotekarstwa Szkolnego), w ramach International School Library Month (Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych).
Polega ona na wymianie zakładek do książek z uczniami innego kraju. Do współpracy przydzielono nam szkołę ze Słowenii, z miasta Celje.
Mamy nadzieję, że jest to początek nowej tradycji, która pozwoli poznać kultury innych krajów, nauczy otwartości i tolerancji na to, co odmienne.W związku z tym zapraszamy wszystkich uczniów klas I- VI do udziału w konkursie.
Należy wykonać dwustronną zakładkę w dowolnej płaskiej technice (np. rysunek, wyklejanka, haft, plecionka, orgiami, kolaż itp.) z wykorzystaniem kartonu, tkanin, filcu itp. Jednocześnie prosimy o niestosowanie: brokatów, modeliny, plasteliny, produktów sypkich typu: kasze, ziarna itp. Kształt i wielkość pracy dowolna. Możecie wykonać kilka zakładek, pamiętajcie tylko o ich podpisaniu. Na Wasze prace czekamy do końca stycznia 2021 r.
Uczniowie, których zakładki wybierzemy, otrzymają w zamian zakładki ze szkoły w Celje.
Wytyczne MEN w sprawie egzaminu ósmoklasisty
Drodzy Rodzice i Uczniowie klas VIII,
informujemy, iż zostało wydane Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 16 grudnia 2020 r. określające wymagania egzaminacyjne obowiązujące na egzaminach: ósmoklasisty i maturalnym w 2021 r.
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki wraz z załącznikami można przeczytać tutaj: Rozporządzenie MEN z 16 grudnia 2020r.
Wymagania i przebieg egzaminu- Prezentacja o egzaminie o egzaminach w r. 2021
Dziękujemy Radzie Rodziców!
Inteligentny Samorząd – Change the Game
Uczniowie kl. 7c oraz 8b razem z wychowawczyniami Edytą Pełszyk-Pietronowicz i Beatą Marks brali udział w projekcie "Change The Game". Organizatorem projektu byli Fundacja ArchitectsSPL oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Uczestniczyło w nim 30 samorządów z Polski i 20 – z Litwy. Główne zamierzenia projektu to mierzenie jakości powietrza oraz analiza wyników pomiarów. Dnia 21 grudnia pani Edyta i pani Beata wzięły udział w międzynarodowym spotkaniu online podsumowującym projekt. Film z naszych pomiarów wykonał pan Sławomir Półtorak, któremu bardzo dziękujemy.
Efekty naszej pracy można obejrzeć tutaj: Projekt -Change the Game
/B. Marks, E. Pełszyk-Pietronowicz/
HEJT jako mowa nienawiści- poznaj - reaguj!
Czym jest hejt?
Hejt to pełne nienawiści działania, które przede wszystkim odnoszą się do Internetu. Hejt może być skierowany przeciwko jednej osobie, przedstawicielom konkretnej grupy, narodu czy osobom o innym światopoglądzie niż hejter. Obiektem hejtu może stać się każdy z nas.
Hejt to nie tylko zgryźliwe i agresywne komentarze, które oczerniają inne osoby, to także obraźliwe memy, grafiki i filmy. Treści publikowane przez hejterów nie posiadają żadnej wartości i mają na celu sprawienie przykrości. Hejterzy gardzą innymi ludźmi w Internecie, a ich działania można zobaczyć chociażby w postach na Facebooku, Instagramie, Twitterze, forach dyskusyjnych dotyczących polityki, światopoglądu czy problemów społecznych.
PAMIĘTAJ: Hejt jest formą przemocy psychicznej!
Kto jest hejtowany?
Okazuje się że hejtowana jest co czwarta osoba w Internecie. Aż 11 % internautów przyznaje, że zdarza im się hejtować w sieci.
Jakie są przyczyny hejtu?
Przyczyną hejtu bardzo często jest zazdrość, niezadowolenie ze swojego życia oraz przykre doświadczenia, które mają miejscu w życiu hejtera. W ten sposób hejter chce sobie i innym coś udowodnić.
Jakie mogą być konsekwencje hejtu?
Konsekwencje hejtu przede wszystkim odczuwa jego ofiara. Takie napiętnowanie w Internecie skutecznie obniża poczucie własnej wartości, a czasem może doprowadzić także do problemów zdrowotnych. Osoba, która jest ofiarą hejtu może cierpieć na bezsenność, nerwicę, depresję, a nawet mieć myśli czy próby samobójcze.
Jak walczyć z hejtem?
Metody są bardzo różne. Najlepiej nie czytać negatywnych opinii i nie wchodzić z ich autorami w dyskusję. Wówczas hejterzy mogą się znudzić i zwyczajnie dać sobie spokój. Skutecznym sposobem może być zablokowanie konta hejtera. Można również zgłaszać takie konto administratorom oraz właścicielom portali społecznościowych, którzy mogą je zablokować lub usunąć. Skuteczna walka z hejtem jest bardzo trudna, ale możliwa. Ważne jest, aby wiedzieć, czym jest hejt i co można zrobić, aby temu zjawisku przeciwdziałać. Hejter nie jest bezkarny. Taka osoba może być sądzona za zniesławienie i może otrzymać karę grzywny, a nawet karę pozbawienia wolności.
Zachęcamy, szczególnie rodziców do obejrzenia spotów przygotowanych z inicjatywy Komendy Głównej Policji w ramach realizacji Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020.
mswia-hejt-audiodeskrypcja.mp4
Rodziców zachęcamy także do zapoznania się z treścią- Prezentacja "Jak radzić sobie w sytuacji doświadczenia przez dziecko zjawiska hejtu?"
/Psycholog i Pedagog szkolny/
Warto być dobrym
"Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście" Mat. 25, 40
Uczniowie z naszej szkoły wiedzą jak ważne jest spełnianie dobrych uczynków. W dniach 01-14.12.2020r. odbyła się akcja charytatywna pt.” Pocztówka dla Mikołajka”. Dzieci mogły narysować rysunek, zrobić pocztówkę, napisać wiersz, opowiadanie czy życzenia imieninowe dla małego Mikołaja Karelusa chorego na SMA (rdzeniowy zanik mięśni). Wszystkie te prace zostały przekazane małemu Rycerzowi jako prezent imieninowy od uczniów naszej szkoły. Do akcji włączyli się także rodzice, którzy dołożyli swoją cegiełkę na leczenie Mikołajka do specjalnej jedyneczkowej skarbonki. Jest ona nadal otwarta więc jeżeli ktoś chciałby wspomóc leczenie dzielnego chłopczyka może to zrobić pod podanym linkiem:
Siepomaga Jedyneczka Mikołajkowo
Z całego serca dziękuję wszystkim uczniom i rodzicom, którzy wzięli udział w tej akcji. Jesteście wszyscy wspaniali. Dobro zawsze wraca, więc pomagać się opłaca.
/ Ewa Podgórzak/
Zapraszamy do obejrzenia prac - Mikołajkowi.ppsx
VIII MIKOŁAJKOWY MARATON MATEMATYCZNY
7 grudnia 2020r. odbył się VIII Mikołajkowy Maraton Matematyczny. W tym roku formę konkursu zmieniono na zdalną i indywidualną. Uczniowie otrzymali dostęp do zadań konkursowych poprzez link wysłany na adres mailowy podany w zgłoszeniu. Na rozwiązanie testu składającego się z 42 zadań zamkniętych mogli przeznaczyć maksymalnie 3 godziny. Nasze dwie uczennice zdobyły czołowe miejsca:
I miejsce- Ada Prochowicz (VIII c)
II miejsce- Monika Aleksiejuk (VIII a)
Została również przyznana nagroda grupowa dla reprezentantów szkół biorących udział konkursie. Otrzymała je nasza szkoła zdobywając największą liczbę punktów- 89.
Gratulujemy!!!
Szlachetna Paczka w SP 1
,, Dla serc szlachetnych najwyższą rozkoszą, gdy drugim radość w niedoli przynoszą” - Adam Asnyk
W dniach 3-10 grudnia 2020r. mali i duzi Wolontariusze z klasy VIIIc wraz z wychowawcą przystąpili do akcji ,,Szlachetna Paczka”. Czasu na zorganizowanie pomocy było niewiele, ale mobilizacja ogromna. Wśród chętnych rodziców z klasy VIIIc zebrano pieniądze, za które zakupiono część rzeczy, o które prosiła rodzina. Jako, że cel był szczytny, a potrzeby rodziny bardzo duże, do akcji włączyli się znajomi, przyjaciele i rodzina. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem zakupili artykuły i zorganizowali zbiórkę niezbędnych produktów. Dzięki wsparciu i dobroci, która płynęła z różnych stron i w różnej formie udało się! Rodzina otrzymała wszystko czego potrzebowała, w tym pralkę i łóżeczko dla dziecka.
Ogromne podziękowania kierujemy do rodziców i uczniów VIIIc zaangażowanych w akcję oraz rodziny, przyjaciół i znajomych tj.:
- Marcina i Teresy Egierd
- Stowarzyszenia „Morsy Siemiatycze”
- Magdaleny i Andrzeja Ryczkowskich z przyjaciółmi
- Małgorzaty i Pawła Koterman
- Marty Jakimiuk
- Izabeli Kobus- Kozakiewicz z ekipą
- Gabrieli Ryczkowskiej z przyjaciółkami ( studentki położnictwa WUM w Warszawie)
- Magdy i Pawła Onieszczuk
- Moniki Kowalskiej (Księgarnia Pod Kasztanem)
- Anety Jurczuk Poniatowskiej
- Marty i Franciszka Żero i innych dobrych serc.
Głównym inicjatorem, organizatorem a przede wszystkim dobrym duchem akcji w naszej klasie i szkole, bez ogromnego zaangażowania której nie udało by się, była p. Ania Barwiejuk – przewodnicząca Rady Rodziców kl. VIII c
/wychowawca VIII c – Rafał Burakowski/
23
Depresja- jak ją poznać i zrozumieć
Panująca obecnie sytuacja, związana ze społeczną izolacją może wpływać na obniżenie nastroju i pojawienie się zaburzeń depresyjnych. Poniżej zamieszamy linki do materiałów informacyjnych dla uczniów i rodziców, które będą pomocne w rozpoznaniu niepokojących sygnałów i wskażą dostępne formy pomocy.
Materiały dla dzieci i młodzieży
*Obrazek ze strony: http://blog.pzu.pl
Dziecięcy Telefon Zaufania
Drodzy Rodzice i Uczniowie,
informujemy, że Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie, które jest odpowiedzią na potrzeby dzieci i młodzieży- całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 i dedykowany młodym ludziom, *kliknięcie: czat internetowy prowadzony przez profesjonalnych psychologów. Podejmując kontakt za pośrednictwem tych dwóch kanałów komunikacji dziecko może uzyskać natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów.
Kolorowa Fabryka Świętego Mikołaja
Jak co roku Siemiatycki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza do udziału w konkursie bożonarodzeniowym pt. ,,Kolorowa Fabryka Świętego Mikołaja”. Regulamin konkursu w załączniku. Zachęcam do udziału!
/Edyta Pełszyk- Pietronowicz/
Święci uśmiechnięci - pytania na grudzień
Pani Teresa Kłopotowska bardzo dziękuje uczniom za udział w listopadowej części konkursu. Wszyscy otrzymają nagrody.
Pytania na grudzień
1. Niegdyś wierzono, że puste miejsce przy wigilijnym stole zajmują …. No właśnie, kto?
2. Liczba dań wigilijnych zmieniała się i była odmienna – w zależności od stopnia zamożności rodzin.
Wynosiła 7, 9 lub 12. Jak myślisz, co symbolizują te liczby?
3. Co symbolizuje wigilijny mak?
4. Co symbolizują orzechy na wigilijnym stole, np. w daniach lub jako ozdoby?
5. W jakim kraju zaczęto wypiekać znane nam w dzisiejszej postaci opłatki?
6. Jak zdefiniujesz słowo kolęda?
7. Z jakiego kraju wywodzi się obrzęd ubierania w domach choinki?
8. Tradycyjna ryba wigilijna to ……
9. Jest zwany postnikiem.
10. Wkładane pod obrus w czasie wieczerzy wigilijnej.
Odpowiedzi prosimy wysyłać do 20.12.2020r. na adres: sp1tkreligia@wp.pl
Wszystkim życzę obfitości łask i bogatego Mikołaja.
Konkursy biblioteczne - wyniki
W październiku, w ramach obchodów MMBS, ogłoszone zostały dwa konkursy: fotograficzny "Z książką mi do twarzy" i zabawa "Biblioteka w różnych językach". Serdecznie dziękujemy Wszystkim uczniom, którzy wzięli w nich udział. Z nadesłanych zdjęć i rysunków powstały krótkie prezentacje. Zapraszamy do ich obejrzenia.
Zaproszenie na webinar „Bezpieczni w sieci z OSE”
3 grudnia o godz. 19.00 Ogólnopolska Sieć Edukacyjna zaprasza nauczycieli i rodziców na Facebook OSE. W trakcie 50-minutowego bezpłatnego webinaru eksperci poruszą najbardziej aktualne kwestie związane z cyberbezpieczeństwem np. Na jakie zjawiska w sieci trzeba zwracać szczególną uwagę? Co zrobić, żeby e-lekcje nie wymknęły się spod kontroli? Jak przygotować sprzęt do bezpiecznego korzystania z Internetu? Odpowiedzą także na pytania uczestników.
Webinar poprowadzi Tomasz Rożek, znany dziennikarz i popularyzator nauki oraz ambasador kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, w której pomaga rodzicom zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech.
Więcej szczegółów, opis prelegentów oraz bieżące informacje związane z webinarem znajdziecie Państwo na: https://www.facebook.com/events/377217396882621
Transmisja odbędzie się na fanpage’u OSE - bezpośredni link do live znajduje się tutaj: https://www.facebook.com/OSEgovpl/posts/3453547344723509
Zwrot kosztów za śniadania i obiady
Szanowni Rodzice!
W związku z odwołanymi zajęciami w szkole od dnia 26 października 2020 roku na koncie szkoły znajduje się nadpłata za niewykorzystane środki za obiady i śniadania za październik.
Aby otrzymać zwrot naliczonej przez szkołę nadpłaty za śniadania i obiady, należy wypełnić wniosek do dyrektora szkoły z prośbą o jej zwrot. We wniosku należy podać dane dziecka oraz numer konta bankowego, na które ma być przesłana należność (wzór wniosku dostępny na stronie internetowej szkoły oraz przy wejściu do szkoły).
Wypełnione wnioski należy składać do pudełka przy wejściu do szkoły lub wypełnione i własnoręcznie podpisane ZESKANOWAĆ i WYSŁAĆ na adres e-mail: ksiegsp1@wp.pl
Prosimy, aby wnioski o zwrot nadpłaty dostarczyć najpóźniej do 08.12.2020 roku.
Do pobrania: Wniosek o zwrot nadpłaty za śniadania i obiady.pdf
Życzliwi są wśród nas!
21 listopada obchodzilismy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich do udziału w akcji #życzliwi. Sądzimy, że szczególnie w dzisiejszych czasach życzliwość jest bardzo potrzebna. Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji- bardzo dziękujemy! Żałujemy, że napłynęła mała ilość zdjęć.
/SU/
10
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie